Kiedy myślimy o samodzielnym wykonaniu remontu mieszkania, widzimy chaos, brud, liczne pomyłki i stres. Niemniej jednak wcale nie musi tak to wyglądać. Faktycznie decydując się na wykonanie prac remontowych, powinniśmy być gotowi na parę okoliczności, ale jeśli jesteśmy dobrze przygotowani – nic nie powinno nam stanąć na drodze. Doradzamy jak zrobić to krok po kroku:

Harmonogram remontu

  1. Ustal, co konkretnie chcesz zmienić.
    Zapewne jeśli zabierasz się do remontu mieszkania lub domu, chciałbyś zmienić w nim wszystko i gruntownie odnowić całą przestrzeń. Jeśli jednak ogranicza Cię czas i budżet, warto na samym początku zdecydować, które elementy wymagają całkowitej wymiany, które odświeżenia, a które możemy zostawić w obecnym stanie.
  2. Określ budżet
    Wielkość budżetu ściśle wiąże się z tym, na odnowienie (lub wymianę) czego możesz sobie pozwolić. Ogólną kwotę podziel na mniejsze części zależnie od potrzeb. Starannie zorientuj się w cenach na rynku i przemyśl ile możesz przeznaczyć na cały remont.
  3. Wystosuj plan i termin realizacji
    To jedna z najbardziej istotnych kwestii. Ustal kto wykona remont (jeśli będziesz posiłkować się czyjąś pomocą- podziel jasno obowiązki) oraz tzw. deadline, czyli datę, do której cały projekt powinien być wykonany. Bez tego ostatniego, remont będzie przeciągał się w nieskończoność, a konkretnie ustalony termin realizacji motywuje do jego przestrzegania.
  4. Zmierz dokładnie mieszkanie
    Jest to konieczne do określenia zapotrzebowania na materiału typu farby, kafelki, listwy czy tapety. Co więcej, jeszcze przed rozpoczęciem remontu dobrze jest ustalić ewentualne nowe położenie mebli, według których wszystko będzie dopasowane.
  5. Chroń meble i podłogi
    Remont nie musi oznaczać wszechobecnego brudu i unoszącego się kurzu. Wystarczy pokryć meble oraz podłogi folią, która chroni je przed ewentualnymi zabrudzeniami lub uszkodzeniami. Pamiętaj o mocującej ją taśmie, która utrzyma folię w miejscu.
  6. Zadbaj o bezpieczeństwo
    Jeszcze przed rozpoczęciem remontu zadbaj o własne bezpieczeństwo oraz pozostałych domowników. Najczęstszym urazem przy tego typu pracach są stłuczenia. Warto więc wyposażyć apteczkę w odpowiednie medykamenty.
  7. Zadbaj o detale
    Wystarczy zmienić zaledwie parę elementów, aby całe mieszkanie nabrało zupełnie innego charakteru. Wykorzystaj to w odpowiedni sposób i drobnymi detalami odśwież całe domowe otoczenie. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar- łatwo przesadzić z nadmiarem pomysłów.
  8. Posprzątaj
    Zdecydowanie żadne mieszkanie nie będzie prezentowało się dobrze jeśli nie będzie w nim czysto. Co jeszcze ważniejsze, nie poczujesz się w nim w 100% komfortowo jeśli pozostawisz po sobie brud. Dlatego po wykonanym remoncie nie zapomnij dokładnie posprzątać. By doprowadzić mieszkanie do ładu warto zainwestować w profesjonalne mopy do sprzątania, odpowiednią chemie do czyszczenia powierzchni, które zabrudziły się w trakcie remontu.
  9.  W planie remontu uwzględnij opcje transportu materiałów budowlanych niezbędnych do remontu. W tym celu możesz wykorzystać lokalną firmę przewozową, taxi bagażowe lub do transportu materiałów budowlanych skorzystać z wypożyczalni samochodów.